O rituálech

16. prosince 2006 v 12:01 | okopírováno z jiné stránky |  Magie
RITUÁLY

V mnoha knihách se můžete dočíst, že někteří wiccani dělají rituály v nebeském rouše, tedy v nahotě. Má to symbolizovat čistotu a nepřikrášlenost těch, co se oddávají Bohům. To však neznamená, že jiní je nedělají zase v oblečení. Dokonce mám dojem, že většina. Když si na sebe po koupeli oblékáte rituální roucho nebo plášť, objevuje se kolem vás najednou překrásná posvátná atmosféra. Předněji by se rituály měly provádět venku, kde jsme přírodě nejblíže. Na příjemném místě, kde si jsme jisti, že nebudeme ničím nebo nikým rušeni. Najít takový prostor je však velice obtížné. Také je dobré se před obřadem vykoupat ve vodě s trochou bylinek nebo osprchovat. Prvním krokem je očištění místa - fyzicky i psychicky. Pokud jste venku, tak odklidit spadané větvičky, šišky a ostré přírodniny. Můžete též místo pokropit vodou, která stála v noci venku při úplňkovém svitu. Pokud má být rituál v nějaké místnosti, znamená to minimálně důkladně zamést podlahu, pokropit všechny rohy v místnosti, otevřít okno a zapálit nějakou silnou vonnou tyčinku nebo samožhavící uhlík v misce s pískem, posypaný práškovou kadidelnicovou směsí. Pak je dobré postavit se před oltář nebo do středu pokoje, zavřít oči a představit si bílé nebo stříbřité světlo vycházející z vašeho nitra a postupně zaplňující celý prostor. To světlo není vidět, ale vy jej opravdu vytváříte. Váže na sebe negativní síly a neutralizuje je.
Dalším nezbytnou věcí je vytvoření Kruhu neboli hranice mezi dvěma světy. K označení kruhového prostoru je dobré použít odklizeného materiálu např. smrkových šišek nebo stužky, smývatelné barvy, eventuálně hrubé mouky. Pro stálejší místo je dobré vytvořit pevný kruh z kamenů. Fyzické znázornění však k dokonalé ochraně nestačí, je nutno hranici zpevnit svojí silou proudící skrze ukazováček levé ruky, hůlku nebo athame. Athame je dýka s ostřím na obou stranách, sloužící k shromažďování vnitřní síly a práci s ní.Nezbytné je též hranici pokropit vodou se solí a okouřit. Tady platí pravidlo - v Kruhu bychom se měli téměř vždy pohybovat ve směru hodinových ručiček! Proti směru pouze při zažehnávání a destruktivní magii (destruktivní magie nemusí být nutně negativní!). Součástí vytváření Kruhu může být i milování, ale to většina českých wiccanů přenechává čistě soukromým partnerským rituálům. Ať se to některým lidem líbí nebo ne, sexualita je přirozená a je skutkem radosti. Wicca je uctíváním plodnosti, není tedy těmto skutkům co zazlívat.
Kruh je rozdělen do čtyř čtvrtí, věnovaných živlům. Východ - vzduch, jih - oheň, západ - voda, sever - země. Tyto síly chrání hranici a jsou základními formami jemných energií. Proto je součástí rituálu jejich vyvolání spolu s vizualizací. Př. "Zdravím živel vzduchu a strážce východu! Volám, probouzím a přivolávám vás dávám vám sílu, abyste opatrovali tento Kruh." , přičemž je ozkoušenou vizualizací tmavěmodré nebe s hustými šedými cáry, vůní bouřky nebo jemný letní vánek a bleděmodř…
Jádrem wiccanských rituálů je vědomí o Bohu a Bohyni, upřímné poděkování.. je spoustu nádherných textů oslovující tyto síly a není ani těžké si je vytvořit dle své fantazie. V rámci covenu toto vzývání provádí především kněz s kněžkou, kteří se v této chvíli vtělují do Bohů, stávají se jimi a oni skrze ně promlouvají. Většinou prvně vzývá kněz Bohyni, často ji olejem vyznačí nějaký znak v místě třetího oka, např. pentagram (se špicí nahoru!!) a ona pak promlouvá k celému covenu. Pak se role obrátí a kněžka vzývá Boha. V případě samostatné praxe je to uctění Bohů, jejichž symboly jsou na oltáři. Těmi může být i jednoduše stříbrná (Bohyně) a zlatá (Bůh) svíčka. Následuje dramatizace sabatu, magie nebo jiná činnost. Uvnitř Kruhu se shromažďuje síla, může být vytvářená zpěvem, tancem.. nejlépe obojím a gesty. Nám se zamlouvá postavení v kruhu, kdy jsou ruce uvolněně spuštěné dolů a vzájemně na sebe navazující dotykem zápěstí. To je jedno z nejintimnějších částí těla, proto je dobré tyto gesta provádět ve skupině lidí, k nimž cítíte dokonalou důvěru. Přitom se zpívají veselé písně a pohupuje se v rytmu, který zrychluje. Když kněžka nebo kněz shledá vytvořenou energii dostatečně silnou, prudkým pohybem zvedne levou ruku. To je signál pro ostatní a všechny ruce letí během pár sekund vzhůru. Poslední je pravá paže kněžky nebo kněze (záleží na tom, který z nich začal). Společně s vizualizací se tímto uvolní obrovské množství energie, určené pro žádanou změnu. Opět upozorňuji, wiccanská magie nemá s negativní magií nic společného, prosím vyvarujte se porušení wiccan rede!
Nyní přichází na řadu uzemnění. Můžete se cítit vyčerpaní, příjemně unavení.. to je v pořádku, procházelo vámi velké množství síly. Proto je dobré si odpočinout, něco popít a pojíst - většinou rituální víno a nějaké sladké pečivo, ale stačí i džus a sušenky J . Je to chvíle povídání o všem možném a zábavy. Po uzemnění obvykle následuje zrušení Kruhu a to postupným loučením se s účastníky a poděkováním Bohům za jejich přítomnost. Plné zakončení je vnímáno až po provedení úlitby neboli odevzdáním části jídla a pití Bohům. Provádí se kdekoli venku prostým rozdrobením jídla a vylitím pití na zem.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama